Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapobieganie najlepszym działaniem na zaginięcia nieletnich

Data publikacji 29.07.2019

Każdego roku Policja odnotowuje około kilkunastu tysięcy zaginięć, z czego blisko jedna trzecia to zaginięcia osób nieletnich. Okres wakacji to czas, kiedy wzrasta wskaźnik zaginięć, szczególnie wśród nastolatków. Od początku roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach odnotowali 33 zaginięć osób niepełnoletnich. Co zrobić, żeby zapobiec takiej sytuacji?

Powody zaginięć wśród osób niepełnoletnich mogą być różne. Jednym z nich mogą być ucieczki z domu wywołane przez problemy w środowisku rodzinnym. Innym powodem zaginięć mogą być choroby – zanik pamięci, schizofrenia, depresja.

Każde takie zaginięcie traktowane jest indywidualnie. To z powodu niedostatecznej uwagi rodziców, najmłodszym udaje się oddalić z miejsca zamieszkania czy placu zabaw. Inną sytuacją jest, kiedy dzieci same decydują się na ucieczkę. Dotyczy to przede wszystkim osób w wieku 13-17 lat. Powodów może być mnóstwo. Od problemów w szkole, przez brak akceptacji w grupie rówieśniczej. Przyczyna zaginięć może także tkwić w samym środowisku domowym. Wymagania rodziców czy opiekunów prawnych, nieporozumienia czy strach przed karą – są dla niejednego młodego człowieka problemami, które go przerastają.

W sytuacji gdy dziecko nie wraca o ustalonej porze – rodzice zazwyczaj rozpoczynają poszukiwania na własną rękę. Zniknięcie dziecka należy jednak niezwłocznie zgłosić na Policję, zabierając ze sobą jego aktualne zdjęcie. Funkcjonariusze starają się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących osoby zaginionej. Nie zatajaj więc żadnej informacji, gdyż każda z nich może zadecydować o kierunku działania Policji.

Zaraz po zgłoszeniu Policja rozpoczyna penetrację terenu, w okolicach którego dziecko było widziane po raz ostatni. Wykorzystuje do swoich działań sprzęt techniczny oraz psy policyjne. Przesłuchuje świadków i osoby, które spędzały z nim czas tuż przed zaginięciem. Policjanci kontaktują okoliczne szpitale i noclegownie. Informacja o zaginięciu nieletniego trafia do wszystkich służb w całym kraju. Dla usprawnienia poszukiwań policjanci kontaktują się z lokalnymi mediami, aby ten sposób informacja bardzo szybko dotarła do dużej liczby osób.

Najlepszym jednak działaniem jest zapobieganie takim sytuacjom. Nie tylko w czasie wakacji należy być bardziej wyczulonym na ewentualne zagrożenia, ale przez cały rok. Jako rodzić bądź opiekun zainteresuj się tym, co robi Twoje dziecko, gdzie i z kim wychodzi. Rozmawiaj z nim, pytaj o jego potrzeby i rozwiązuj z nim problemy, zainteresuj się tym jak spędza czas gdy nie ma Cię w domu. Zadbaj o to, by Twoje dziecko wiedziało jak się nazywa, gdzie mieszka i kim są jego rodzice.

Należy również pamiętać, że zwłaszcza podczas letnich wyjazdów musisz być czujny. Postaraj się towarzyszyć mu na każdym kroku – na plaży, w wodzie, restauracji – nawet w drodze do toalety. Naucz swoje dziecko, co powinno zrobić w sytuacji, kiedy się zgubi. Zadbaj by znało nazwę i adres pensjonatu, w którym przebywacie. Gdy znajdzie się w obcym miejscu – niech poprosi kogoś o pomoc lub czeka, aż odnajdzie go opiekun.Urlop czy czas wolny to odpoczynek od pracy, ale nie odpoczynek od opieki nad dzieckiem.

Opr. PK

Powrót na górę strony